Lucska huszita templom

Lucska huszita templom

Lucska (szovákul Lúčka) település a Tornaiak birtoka volt, első említése 1409-ből ismert Luchka / Lwchka alakban. Ekkor Luxemburgi Zsigmond Torna várát  Kőkapronca váráért cserében özdögei Besenyő Pál volt szalvón bánnak és Berench-i Gergely fia Istvánnak adta. Az oklevél Torna várának tartozékaként említik Lucskát.

A "huszita templom"-ként ismert lucskai templom a 13. század második felében épült román stílusban. A Szűz Mária születése templomot eredetileg Szent János evangélista tiszteletére szentelték. A torony nélküli templom kőből épült,  10,8 x 9,9 méteres hajóval és 5,8 x 6,9 méteres egyenes záródású szentéllyel. A templomot a 14. század végén, 15. század elején freskókkal díszítették, amelyek rokonságot mutattak a hasonló korú gömöri templomokéval (sajnos ezek az 1970-es évek végén megsemmisültek).

A 15. században körítő fallal és lőréses toronnyal erődítették meg, a hagyomány szerint Brandýsi Jan Jiskra huszitái. Innen a "huszita templom" elnevezés is. A Csermosnya-patak völgyében menő Kassa-Rozsnyói utat ellenőtizte. A husziták távozása után  templom visszanyerte eredeti funkcióját, a tornyot pedig harangtoronyként kezdték használni. A templomot 1561-ben szentelték fel Szűz Mária születésének tiszteletére.

A templomot még a 20. század elején is használták, de az I. világháború alatt leégett. A helyi lakosság 1926-ban új templomot épített a faluban, ezt pedig magára hagyták. 1927-ben a köveiért le akarták bontani, ezt azonban sikerült megakadályozni. Az 1930 as években a szentélyét kápolnává alakították át, a hajó tetejét viszont elbontották. A freskók pusztulásnak indultak. A II. világháborúban orosz tankok lőtték a harcok során. A rormos templom köveit a lakosság kezdte elhordani.

1977-ben még a szentély dongaboltozatának egy része még állt, de egy évvel később már nem volt ott. A templomot körülvevő erődítményfal ma már csak egyharmada az eredeti magasságának, mintegy 1,2 méter. A lőrések már nem láthatók.  Az 1980-as évek elején a romokat konzerválták, az erődítés tornyát befedték.

Cikk szerzője: Szöllősi Gábor


Források: Mályusz Elemér: Zsigmondkori oklevéltár II. (1400–1410) : Második rész (1407–1410) (Magyar Országos Levéltár kiadványai, II. Forráskiadványok 4. Budapest, 1958); Sárközy Sebestyén: A történeti Torna megye településtopográfiája a kezdetektől a 18. század elejéig (2006); https://apsida.sk/c/544/lucka;

Megközelítése

A templomrom a falu feletti temetőben található. A faluból rövid sétával érhető el, a romok szabadon látogathatók.

Szélesség: N - 48°38'22.1"
Hosszúság: E - 20°43'31.5"